Pánik és más fóbiák

Aki már átélt élete folyamán egy pánikrohamot, sajnos rettegni fog attól, hogy az az érzés újra előjöhet. A szorongás fizikai tünetekben jelentkezik olyankor: heves szívdobogás, légszomj, halálfélelem, fuldoklás, stb. És mindezen tünetek mögött nincs valódi testi, szervi probléma. Az ijedtség hatására persze orvoshoz, sürgősségi ellátásra megyünk, ahol kiderül, hogy pánikroham volt, és az orvos azt ajánlja a „betegnek”, keressen fel egy pszichológust.

A pszichológus pedig a következőket teszi: egy 4-6 hónapon át tartó rendszeres, heti ülésekkel végzett terápián a klienssel együtt megkeresik a pániktünetek valódi kiváltó okát, és a tünetek kezelése mellett a valódi okot is feldolgozzák. Csak az ok megtalálása vezethet a pánikrohamok teljes megszűnéséhez, mely mellett a tünetek kezelése is szükséges, de nem elegendő.

A pánik mellett számos fóbiát ismerünk, melyek kialakulása ritkán vezethető vissza egy konkrét rossz élményre az adott dologgal kapcsolatban, pl. a pókfóbia nem feltétlenül egy pókcsípés következménye. Ezen esetekben is a fóbiát kialakító valódi ok megkeresése és feldolgozása a terápia célja.